Ustawa ws. reprywatyzacji przegłosowana przez Sejm!

Ustawa w sprawie reprywatyzacji przeszła w Sejmie! Zapisy ustawy dają możliwość wypłaty odszkodowań pokrzywdzonym lokatorom oraz zabraniają zwrotu kamienic jeszcze zamieszkałych przez lokatorów.

Do końca lokatorzy i lokatorki obawiały się, że ustawa wyląduje w zamrażarce sejmowej, bo trwały naciski lobby reprywatyzacyjnego. Głosowania nad nią ciągle “magicznie” spadały z obrad. Do ostatniej chwili trwały demonstracje i pikiety w tej sprawie pod Sejmem. Ostatnia odbyła się dzisiaj, gdzie aktywiści i aktywistki zaprezentowali wchodzącym na obrady cegły.

Ta wygrana bitwa to dzieło wszystkich zaangażowanych osób. Przede wszystkim “aktywu”, ale też osób wspierających, przychodzących na demonstracje, nagłaśniających. To nie jest niestety bardzo duża grupa osób, temat spadł już jakiś czas temu z nagłówków gazet, co spowodowało też zmniejszenie zainteresowania ze strony polityków. Ale dzięki determinacji udało się to kolanem w końcu przepchnąć.

Niestety nie jest to zwycięstwo pełne. Część poprawek nie przeszła, ale w tych warunkach jakie są, przy tak niskim wsparciu społecznym i przy takiej niechęci do tematu polityków, zwłaszcza prawicy, można to uznać za sporą wygraną. Jednak temat afery reprywatyzacyjnej wciąż nie jest zamknięty i rozliczony.

A na koniec lista hańby, tych którzy głosowali przeciwko tej ustawie:

Konrad Berkowicz, Artur Dziambor, Janusz Korwin-Mikke, Dobromir Sośnierz, oraz Kukiz15: Paweł Kukiz, Urszula Pasławska, Jacek Tomczak i Stanisław Tyszka.

Jak zauważycie w większości to są ci, którzy sobie wycierali “roszczeniami do kamienic” pyski, kiedy można było szczuć na Żydów, choć to nie Żydzi, ale polscy cwaniacy brali udział w reprywatyzacji. Ale kiedy trzeba pomóc realnie ludziom zamieszkującym ten kraj to wsadzają kij w szprychy. Zapamiętajcie te nazwiska i im to przypominajcie na każdym kroku. Kto stał po stronie ludzi od początku do końca, a kto po stronie kamieniczników i złodziei.

Xavier Woliński