Jakie jest miejsce cancellingu w sprawiedliwości naprawczej?

W trakcie ostatniego Kongesono przweprowadziłem długą rozmowę do podcastu z osobami z kolektywu Syrena  na temat relacji takich narzędzi jak cancelling, callout względem praktyk wywodzących się ze sprawiedliwości naprawczej.

Jak budować silne społeczności i dbać o ofiary przemocy, jednocześnie umożliwiając realną korektę działań sprawców, a nie jedynie „wydalać ich poza społeczność”, czyli de facto narażać innych społeczności? Jak sięgać przyczyn, a nie reagować jedynie na bezpośrednie skutki?

Rozmowa była długa, bo i temat niełatwy. Próbowaliśmy także odnieść się do bardzo ciekawej dyskusji, która na ten sam temat odbyła się w trakcie łódzkiego Kongresono. Osoby miały rozmaite opinie, ale to co mnie bardzo zbudowało, to fakt, że dyskusja była maksymalnie merytoryczna, spokojna i nastawiona na doskonalenie narzędzi i procesów. Niestety często w internecie tego brakuje, a jest bardzo potrzebna.

Podcastów Wolnelewo możesz słuchać albo bezpośrednio na stronie, albo subskrybować na jednej z używanych przez ciebie platform. Aktualnie dostępne są: Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Pocket Casts, Breaker, Radio Public, lub dodać przez kanał RSS.

Niestety w niektórych kanałach, takich jak np. Apple Podcasts, nowe odcinki pojawiają się później niż na innych. To jest polityka tych serwisów niezależna ode mnie.

Co to jest skłoting? Rozmowa z mieszkańcem Domu Socjalnego im. Piotra Kropotkina Wolnelewo

O co chodzi z tym skłotingiem? Czy na skłocie się sprząta? Czy można się tam nauczyć kopania studni? Czy na skłocie się nie ma żadnych zasad? I czy można się tam napić dobrej kawy? W dzisiejszym odcinku podcastu rozmawiam o skłotingu oraz problemach mieszkaniowych z Markiem mieszkańcem i aktywistą Domu Socjalnego im. Piotra Kropotkina we Wrocławiu, zwanego też Skłotem Hulajpole.