Szok! Facebook i Google ustawiają pod siebie rynek

Czytam, że: „Facebook i Google zawarły zmowę w sprawie przetargów na reklamy – wynika z aktu oskarżenia, który ujawnił Prokurator Generalny USA. Sprawa może wstrząsnąć w posadach gigantów technologi”.

Kapitalizm tworzy oligopole, a co za tym idzie zmowy cenowe, odcinek 1936.

Tyle razy pisałem o tym, że rynek tworzy wygranych i przegranych, a następnie ci wygrani zaczynają kontrolować rynek, że już mi się nie chce powtarzać. Tak by było nawet gdyby wszystkie podmioty startowały z tej samej pozycji. Paradoks tzw. gospodarki rynkowej, polega na tym, że celem uczestniczących graczy, w razie wygranej, jest likwidacja konkurencji. Dlatego państwa ciągle ratują kapitalizm, interweniując w rynki i rozbijając monopole i oligopole.

Kapitalizm to absurdalny system, który bez kroplówki i interwencji państwa likwiduje sam swoje podstawy funkcjonowania. Nie ma fundamentalnego konfliktu państwo-kapitalizm. To państwo stworzyło warunki istnienia kapitalizmu i bez niego kapitalizm by nie przetrwał. Istnieje oczywiście konflikt o podział tortu, o władzę na rynku. Czyli typowa polityka w kapitalistycznych państwach.

Xavier Woliński