Deweloperka niszczy zabytki i zieleń we Wrocławiu

Foto: Grupa Inicjatywna Stadion Olimpijski

A teraz coś o sprawie lokalnej, ale będącej szczególnym przykładem ogólnopolskiego problemu niszczenia terenów zielonych i zabytków przez deweloperkę.

We Wrocławiu mamy legendarny Stadion Olimpijski, cudowny, nagradzany na świecie kompleks modernistyczny projektu lokalnego architekta Richarda Konwiarza. Jednocześnie jest to jeden z największych w mieście terenów zielonych. Zgodnie z pierwotnym duchem modernizmu, nowoczesne budynki mają być wtopione w przyrodę. Modelowo zrealizowano to właśnie w ramach kompleksu Stadionu Olimpijskiego.

I teraz część tego kompleksu została sprzedana deweloperce. Mają zostać zniszczone zabytkowe baseny i na ich miejscu ma powstać kolejny apartamentowiec. Teren za grosze sprzedał AWF, a zmianę zagospodarowania przestrzennego przyklepała liberalna Rada Miasta. To nie jest pierwszy przypadek, ale nie będę osobom spoza Wrocławia wymieniał niewiele im mówiących zabytków, które zostały tutaj zdewastowane.

Tym razem jednak idzie o kompleks światowej klasy. Tereny uwielbiane przez zwykłych wrocławian, ale i osoby spoza miasta. Po obowiązkowym tournee w centrum Wrocławia, prowadzę „wycieczkę” znajomych na tereny w okolicach Stadionu. Jakiż to kontrast względem tej betonowej pustyni, którą zrobili wokół nowego Stadionu Miejskiego, a którym tak się szczycą władze Wrocławia od czasu nieszczęsnego Euro 2012. Nikogo ten nowy stadion nie interesuje, nawet wielu kibiców go nie lubi. Nie przyjadą tam wycieczki, żeby go oglądać, bo jest podobny do tysięcy stadionów na całym świecie. W dodatku jeszcze nasze wnuki będą spłacać za niego kredyt.

Co innego kompleks olimpijski. Polecam gorąco, jeśli będziecie we Wrocławiu, odwiedzić te tereny. Gwarantuję, że zakochacie się od pierwszego wejrzenia i będziecie mieć opory przed powrotem do domu. Śpieszcie się, zanim ta szarańcza, która niszczy nasze miasta, zieleń i zabytki, wszystko w końcu zdewastuje.

Pomóżcie bronić nam, wrocławianom, piękno przed zagładą. Link do petycji: Petycja do władz Wrocławia w obronie zabytkowego Stadionu Olimpijskiego

Śledźcie też fanpage Grupa Inicjatywna Stadion Olimpijski

Dość tego barbarzyństwa już w tym kraju!

Xavier Woliński